Így hajrázz a suliban!
Vészesen közeledik a félév vége, és nem ártana, ha a jegyek a bukás helyett az ötös felé húznának. Nehezen tanulhatsz tovább, ha tele vagy kettesekkel, és persze egy jó kis anyai szidalmazás sem hiányzik senkinek. Szóval: hajrázz a suliban - megmutatom, hogyan!
1. Figyelj oda az órán!
Ha a bambulás hel jeyettgyzetelsz, és arra koncetrálsz, amit tanítanak, sokkal könnyebb dolgod lesz: otthon pillanatok alatt megírhatod a házidat, hiszen érted, hogyan kell megoldani a feladatot. És ha eléd kerül a dolgozat, valami talán dereng majd abból a sok mindenből, amivel a tanárok lefárasztottak a félév során.
Tipp: Soha ne az legyen a legfontosabb teendőd, hogy az órádat nézed. Minél gyakrabban pillantasz a számlapra, annál lasabban telik majd az idő. Ne foglalkozz azzal, hogy még hány perc van hátra a csöngetésig; pikk-pakk elrepül az idő, ha nem görcsölsz rá a másodpercek tiktakolására.
2. Készülj fel a dolgozatokra!
A "Ki tud több egyest és intőt beszerezni?" játék egyáltalán nem olyan vicces, mint amilyennek tűnik. Persze, lehet röhögni azon, hogy teleírod marhasággal a dolgozatodat, a tanár meg vörös fejjel üvölt veled, hogyan lehetsz ennyire agyalágyult - de hosszú távon ez a hozzáállás elveszíti a viccességét. Ha menőzni akarsz, inkább készülj fel az órákra, és szerezz jó jegyeket. Így az érettségin majd te röhöghetsz a többieken - te a kisujjadból kirázod az anyagot, ők meg vért izzadnak a jó jegyért.
Tipp: Ha közeleg a témazáró dolgozat, de nem bírsz egyedül tanulni, szervezz közös tanulódélutánt. Üljetek össze az osztálytársaiddal, és közösen rágjátok át magatokat a tananyagon. Így társaságban is vagy, és segíthetitek is egymást, ha valahol elakadtok.
3. Írd meg a házidat!
A házi feladat megírása egyáltalán nem egyenlő a stréberkedéssel. Diákként ez is hozzátartozik az elvárásokhoz; felnőttként a munkahelyeden is el kell majd készítened azt a prezentációt, és a főnöködet nem érdekli majd, hogy "megette a kutya". Szánj mindennap egy-két órát a házidra - bármilyen hihetetlennek is tűnik, nem annyira megterhelő.
Tipp: Ha nagyon motiválatlan vagy, tűzz ki magad elé célokat. Például határozd el, hogy csak akkor mész fel a facebookra, ha megcsináltad a matek házit. Persze ez csak akkor működik, ha tényleg komolyan veszed a megszorításokat.
4. Ne lógj!
Bármennyire is kecsegtető ajánlatot tesznek neked a haverok, hogy mennyi mindent lehetne csinálni óra helyett, mondj nemet. Ha már most ellinkeskeded az életedet, később csak még rosszabb lesz, ha majd munkába állsz. Bírd ki azt a napi 6-7 órát a fenekeden - még akkor is, ha legszívesebben fizetnél is azért, hogy ne kelljen bemenned. Ha benn vagy az órákon, nemcsak az anyagot érted majd jobban (már ha odafigyelsz), de a tanárok is könnyebben adják meg a jobb jegyet.
Tipp: "Kislányom, ne engedd, hogy belevigyenek a rosszba!" Imádják ezt hangoztatni az anyukák, és - bármennyire is idegesít téged - igazuk van. Ne hagyd, hogy a többiek befolyásoljanak; ha csak attól vagy a haverjuk, hogy benne vagy a rosszaságokban, inkább építsd le őket. Hosszú távon jobban jársz a negatív hatások nélkül.
5. Gondolj a jövődre!
Lehet, hogy most még nem foglalkoztat, hogy mi lesz veled, ha befejezed a tanulmányaidat, de nem árt, ha azért előre tervezel egy kicsit. Fontosak a jó jegyek, ha egyetemre akarsz menni, vagy valamilyen szakmát szeretnél szerezni. Ha nem egy gyorskajálda pultja mögött képzeled el az életed hátralévő részét, akkor húzz bele!
Tipp: Látogass el minél több szakkörre, fakultatív órára, hogy megnézhesd, milyen irányban szeretnél később továbbtanulni. Egy-egy ilyen foglalkozás során örök szerelem születhet valamilyen munka iránt.